Arabuluculuk Ücreti Hesaplama Aracının Özellikleri

Geçmişe Dönük Hesaplama Yapabilme

Program 2013-2020 yıllarına ait tüm tarifelerle uyumlu olarak yazılmıştır. Dosyanın kapanma tarihi girildiğinde ilgili tarifede yer alan detaylara göre formda bilgi girişi yapılan alanların içerikleri değişmekte veya doldurulması gereken farklı alanlar eklenmekte veya ilgisiz alanlar kaldırılmaktadır.

Örn. kapanma tarihi 2018 yılı olan bir dosya için türleri arasında "dava şartı ticaret" seçeneği seçilememektedir. Ya da kapanma tarihi 2018 yılı olan bir dosya için türü "ihtiyari ticari" seçildiği takdirde forma tarafların tümünün sermaye şirketi olup-olmadığına yönelik bir alan eklenmektedir.

gecmise-donuk-hesaplama
Seçilen Tarihe Göre Dosya Türü Listesi

Arabuluculuk kapsamında olan dosya türleri gerekli görülmesi ve mevzuatta yapılan değişikliklerle ihtiyari olan uyuşmazlık konularının bir kısmı aynı zamanda dava şartı haline de getirilmiştir. Bu nedenle program ilgili mevzuata göre hangi tarihte hangi uyuşmazlık türlerinin ihtiyari ve/veya dava şartı olduğunu gözeterek dosya türü liste seçeneklerini göstermektedir. Böylece mümkün olduğunca hatalı girişleri engellemektedir. Uyuşmazlık türü seçilirken dikkat edilmelidir; aksi takdirde Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ödeme yapılması gereken dosyalarda ücret hesaplamayabilir.

tarihe-gore-dosya-turu
Sınırsız Arabulucu Ekleme

Programın hesaplama için veri girişi yapılan paneline herhangi bir sayı sınırı olmaksızın arabulucu sayısı belirtilebilir. Bu durumda hesaplama yaparken özellikle ilgili tarifede birden fazla arabulucunun olduğu gözetilerek hesaplama yapılacaktır (ya da tam tersi eğer 1 arabulucu olduğu belirtilmişse program tek arabulucunun olduğunu gözeterek ilgili tarifeye göre hesaplama yapacaktır.

sinirsiz-arabulucu
Sınırsız Başvurucu Taraf Ekleme

Programın hesaplama için veri girişi yapılan paneline herhangi bir sayı sınırı olmaksızın başvurucu taraf sayısı belirtilmelidir. Hesap tablosunda da görüleceği üzere belirtilen başvurucu sayısı kadar satır açılacak ve arabuluculuk ücreti mevzuat gereği taraflara eşit şekilde paylaştırılacaktır (Tüketici uyuşmazlıklarında paylaşım mevzuat gereği tüketiciye ücret yüklenmeyecek şekilde yapılmaktadır).

sinirsiz-basvurucu-taraf
Sınırsız Karşı Taraf Ekleme

Programın hesaplama için veri girişi yapılan paneline herhangi bir sayı sınırı olmaksızın karşı taraf sayısı belirtilmelidir. Hesap tablosunda da görüleceği üzere belirtilen karşı taraf sayısı kadar satır açılacak ve arabuluculuk ücreti mevzuat gereği taraflara eşit şekilde paylaştırılacaktır (Tüketici uyuşmazlıklarında paylaşım mevzuat gereği tüketiciye ücret yüklenmeyecek şekilde yapılmaktadır).

sinirsiz-karsi-taraf
Otomatik Müzakere Süresi Hesaplama

Arabuluculuk ücreti hesaplanırken sürenin dikkate alınacağı dosyalar için hesabın doğru yapılması önemlidir. Müzakere süresini isterseniz manuel olarak elle, isterseniz de müzakere süresi yanında bulunan date_range tuşuna tıklayarak açılan listeye, müzakere başlangıç tarih ve saati ile bitiş tarih ve saatlerini ekleyerek programın sizin için toplam saati hesaplamasını sağlayabilirsiniz; böylece saat hesabı yapmakla uğraşmanıza gerek kalmaz.

otomatik-sure-hesaplama
Hatasız Giriş İçin Uyarılar

Veri giriş formuna verilerinizi girerken hatalı format ya da mantıken imkansız girişler yapmanız durumunda veri giriş kutularının altında uyarılarla karşılaşacaksınız ve doğru şekilde giriş yapana kadar hesaplama yapılmayacaktır.

Örn.: Tarih kutusuna veri girerken ay-gün-yıl (08.30.2020) şeklinde manuel olarak tarih girmeniz durumunda gün-ay-yıl (30.08.2020) formatında giriş yapana kadar geçersiz format uyarısı alıyor olacaksınız. Ya da tarih seçmek için yandaki tuşa basarak takvimden bir gün seçerek hiçbir hataya mahal vermeyebilirsiniz.

giris-uyarilari
Hesap Tablosunu Yazdırma

Veri girişi yapıp arabuluculuk ücretini hesaplattırdığınızda yanda ücret hesap detaylarının açıldığını göreceksiniz. Gerek tarafları bilgilendirmek adına gerekse de detayları arşivlemek adına tüm sayfa yerine sadece bu tabloyu yazdırmak isteyebilirsiniz. Sadece detay bölümünü yazdırmak isterseniz "Yazdır" tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

hesap-tablosu-yazdirma
Hesap Tablosunda Dosya Numarası Yazma

Hesap detay tablosunda yer alan birçok alanı özelleştirebilirsiniz. Ve yaptığınız özelleştirmeler ile yazdırmak isteyebilirsiniz. Bu alanlardan biri de arabuluculuk dosya numarasıdır.

hesap-tablosunda-dosya-numarasi
Hesaplanan Arabuluculuk Ücreti Kademe Detayları

Özellikle konusu para olan ve anlaşma sağlanan arabuluculuk dosyalarında ücret hesabı tarifenin ikinci kısmına göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplama miktar ve oranlar belirtilerek kademe kademe yapılmakta ve sonrasında her kademe toplanarak toplam arabuluculuk ücreti tespit edilmektedir. İşte bu kademeleri görmek için hesap detay tablosunda bulunan "Arabuluculuk Ücreti" 'nin hesaplanan miktarının yanındaki info tuşuna basmanız yeterlidir.

hesap-kademe-tablosu
Tarafların İsimlerini Yazabilme

Hesap detay tablosunda yer alan birçok alanı özelleştirebilirsiniz. Ve yaptığınız özelleştirmeler ile yazdırmak isteyebilirsiniz. Bu alanlardan biri de tarafların isimleridir. Başvurucu taraf ve Karşı taraf sayılarını belirterek yapmış olduğunuz kadar taraf eklenecektir. Her bir taraf otomatik olarak sıra numarası verilerek isimlendirilmiş olacaktır. Tarafların isimlerini tabloda dilediğiniz gibi üzerine tıklayarak değiştirebilirsiniz (kesinlikle bu bilgiler internet sitesinde toplanmamaktadır. Bu program javascript ile yazıldığından dolayı tüm bilgiler kendi bilgisayarınızda, sayfa yenileninceye kadar geçici olarak tutulmaktadır).

taraf-isimleri
Tarafların türünü değiştirebilme (Tüzel Kişi - Gerçek Kişi)

Hesap detay tablosunda yer alan birçok alanı özelleştirebilirsiniz. Ve yaptığınız özelleştirmeler ile yazdırmak ya da hesaplamaların otomatik olarak değiştiğini görebilirsiniz. Bu alanlardan biri de tarafların türleridir. Her bir tarafı ayrı ayrı "gerçek" ya da "tüzel" kişi olarak değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için tabloda kişi türünün bulunduğu hücreye tıklamanız yeterlidir. Tarafı "gerçek kişi" seçmeniz durumunda stopaj oranı "0" olarak yeniden hesaplanacaktır (ancak dilerseniz gerçek kişilerde de stopaj oranı değiştirilebilir).

taraf-kisi-turleri
Tarafların Ayrı Ayrı KDV Oranlarını Değiştirebilme

Hesap detay tablosunda yer alan birçok alanı özelleştirebilirsiniz. Ve yaptığınız özelleştirmeler ile yazdırmak ya da hesaplamaların otomatik olarak değiştiğini görebilirsiniz. Bu alanlardan biri de tarafların KDV oranlarıdır. Varsayılan olarak KDV oranı 18% olarak hesaplanmaktadır. Dilerseniz her bir tarafın ayrı ayrı KDV oranlarını değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için taraf ücretlerinin hesaplandığı tablonun en sağında yer alan create tuşuna (aktif ise) basarak açılan pencerede değişiklik yapmanız yeterli olacaktır.

KDV oranını değiştirmeniz durumunda hesaplama otomatik olarak yeniden yapılacaktır.

taraf-kdv-oranlari
Tarafların Ayrı Ayrı Stopaj Oranlarını Değiştirebilme

Hesap detay tablosunda yer alan birçok alanı özelleştirebilirsiniz. Ve yaptığınız özelleştirmeler ile yazdırmak ya da hesaplamaların otomatik olarak değiştiğini görebilirsiniz. Bu alanlardan biri de tarafların stopaj oranlarıdır. Eğer taraf tüzel kişi ise stopajı varsayılan olarak 20% olarak hesaplanacaktır. Ancak her bir tarafın ayrı ayrı stopaj oranlarını değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için taraf ücretlerinin hesaplandığı tablonun en sağında yer alan create tuşuna (aktif ise) basarak açılan pencerede değişiklik yapmanız yeterli olacaktır.

Stopaj oranını değiştirmeniz durumunda hesaplama otomatik olarak yeniden yapılacaktır.

taraf-stopaj-oranlari
Arabuluculuk Ücretini Tek Tarafa Yükleme

Mevzuat gereği arabuluculuk ücreti aksi kararlaştırılmadıkça taraflarca eşit olarak ödenir. Ancak aksi kararlaştırılabilir. Taraflardan sadece birinin arabuluculuk ücretini ödeyeceği hususunda anlaşılması durumunda ilgili tarafın isminin sol tarafında bulunan kutucuk ( crop_square ) işaretlenerek üstte beliren ÜCRETİN TAMAMINI SEÇİLİ TARAFA YÜKLE yazan tuşa basmanız yeterli olacaktır. Bu tuşa basınca tüm hesaplamalar otomatik olarak baştan yapılacaktır.

ucreti-tek-tarafa-yukleme
Arabuluculuk Ücretini Seçilen Taraflara Otomatik Dağıtma

Mevzuat gereği arabuluculuk ücreti aksi kararlaştırılmadıkça taraflarca eşit olarak ödenir. Ancak aksi kararlaştırılabilir. Taraflardan arabuluculuk ücretini ödemeye karar verilen kişilerin isimlerinin sol tarafında bulunan kutucuklar ( crop_square ) işaretlenerek üstte beliren ÜCRETİ SEÇİLENLERE DAĞIT yazan tuşa basmanız yeterli olacaktır. Bu tuşa basınca tüm oranlar ve hesaplamalar otomatik olarak baştan yapılacaktır.

ucreti-taraflara-dagit
Arabuluculuk Ücretini İstenilen Taraflara Manuel Olarak Dağıtma

Mevzuat gereği arabuluculuk ücreti aksi kararlaştırılmadıkça taraflarca eşit olarak ödenir. Ancak aksi kararlaştırılabilir. Tarafların farklı oranlarda arabuluculuk ücretini ödeme yapacakları hususunda bir anlaşma sağlanmış olabilir. Böyle bir durumda taraf isimlerinin hizasında yazan oranları, üzerine tıklayarak değiştirebilirsiniz.

* Yazılan oranların toplamı 100%'den fazla ya da az olması durumda program hatalı giriş nedeniyle sizi uyarmak adına altta yer alan genel toplamı kırmızı ile gösteriyor olacaktır.

taraflarin-ucret-oranlari
Müzakere Sonucuna Göre Hesaplama

Program hesaplama yaparken girilen müzakere sonucunu dikkate almaktadır. Anlaşma sağlanamadığı gibi durumlarda Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacak olan ödeme miktarını değiştirilemez şekilde hesaplayacaktır. Aksine anlaşma sağlanan ya da ihtiyari dosyalarda ise Cumhuriyet Başsavcılığı'nın herhangi bir ödeme yapması söz konusu olamayacağından (tüketici uyuşmazlığı hariç) ücret hesabı sadece taraflar açısından yapılacaktır (ilgili yılların tarifelerine göre taraflardan birinin ölmesi, sulh olunması gibi durumlar gözetilerek arabuluculuk ücretinin yarısı hesaplanabilir.

muzakere-sonucuna-gore-hesap
Tüketici Uyuşmazlığı İle Uyumlu Hesaplama

Program hesaplama yaparken sadece girilen müzakere sonucunu değil aynı zamanda uyuşmazlık konusunu da dikkate almaktadır. Özellikle 27.08.2020 tarihinden itibaren tüketici uyuşmazlıklarının da dava şartı arabuluculuk kapsamına dahil edilmesi ile 6502 Sayılı Tüketicinin Korunmasına Hakkında Kanunu'nun md.73/A (3) uyarınca tüketicinin arabuluculuk ücretinin Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacağına ancak bu miktarın da iki saati aşamayacağına hükmedilmiştir. Bu durumda yapılacak ödeme Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacak ancak aynı zamanda diğer tarafın da ödeme yapmasının söz konusu olduğu karmaşık bir hesaplama ortaya çıkmaktadır. Müzakere konusu olarak tüketici uyuşmazlığının seçilmesi durumunda formda tüketici tarafın da seçilebileceği ayrı bir alan belirecektir. Böylece hesaplamayı yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda tüketici tarafı ve azami süreyi gözeterek gerçekleştirecektir.

tuketici-uyusmazligi
Kesilecek Makbuz İçin Detay Kalemleri Görebilme

Hesapla tuşuna bastıktan sonra açılan hesaplama tablosunda, her bir taraf ayrı ayrı hesaplama yapılacaktır (ve/veya Cumhuriyet Başsavcılığı için). Ödeme yapacak ilgili kişilerin satırının en sağ tarafında bulunan create ya da info tuşuna (aktif ise) tıklandığında açılacak olan detay penceresinde makbuza yazılması gereken şekliyle tüm detayları görebilirsiniz.

makbuz-detaylari
Arabulucuya Aktarılması Gereken Toplam Ücreti Görebilme

Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi'nde belirtilen ücretlere stopaj ve KDV dahildir. Bu nedenle özellikle stopaj ödemekle yükümlü olan mükellefler açısından arabulucunun hesabına aktaracağı miktar hesaplanan ücretten stopaj miktarının düşülmesi ile bulunabilir. Hesap detay tablosunda her bir tarafın ayrı ayrı arabulucunun hesabına aktarması gereken miktarlar belirtilirken aynı zamanda en altta genel toplam miktar da hesaplanmaktadır.

arabulucuya-aktarilacak-miktar